František Blažíček – tvořící. Narodil se v Havlíčkově Brodě, roku 1956. Vzpomíná: V mateřské školce jsem odmítal v poledne spát. Vyžadoval jsem v šufleti ukryté pastelky a obdarovával užaslé učitelky abstraktními kresbičkami kocourů, psů a květin, které, jak pevně doufám, se od těch časů nezměnily. Snad jen papír a barvy jsou dnes kvalitnější a dražší, moje maličkost také trochu zešedivěla, ale učitelky jsou, alespoň v mých očích, stále mladé a krásné.

Jeho záběr je obrovský. Ilustruje knihy, navrhuje obaly zvukových nosičů, plakáty, nábytek, sklo, kalendáře, krbové kachle, vitráže. Svými obrazy vybavuje interiéry hotelů, bank, restaurací, advokátních kanceláří, lékařských ordinací a veřejných budov. Tvoří ptačí budky, krmítka i šperky bizarních tvarů. Hraje na několik hudebních nástrojů. Tvrdí, že spíše nahlas než dobře. Jeho oleje a reliéfy se vyznačují nádhernou barevností, kterou si nelze splésti s žádným z jeho současných kolegů. Za zmínku stojí také body-art (malba na nahé lidské tělo), jehož, jak tvrdí znalci, je u nás průkopníkem.

Původně sklář ze Světlé nad Sázavou, dochází do blízkého Kochánova k ak. malíři Františku Antonínu Jelínkovi, kde se zdokonaluje v technice akvarelu a olejomalbě. Posléze odchází do Prahy, studuje grafickou školu a přitom pracuje jako restaurátor na Klášteře svaté Anežky České, Trojském zámku a jiných. Je čestným členem mezinárodního sdružení výtvarníků EUROATELIER. Kolem začátku nového milénia se rozhodne nenechat si své zkušenosti jen pro sebe a odchází učit na gymnázium Josefská na Malé Straně, kde je zanedlouho považován za nejoblíbenějšího profesora.

Vystavoval snad po celé Evropě. Za všechny mluví skutečnost, že Blažíčkův obraz kdysi zakoupila i Jacqueline Kennedyová Onassisová, nyní je to např. italská herečka Ornela Mutti a paní Meda Mládková, Sovovy Mlýny. Jeho obrazy vlastní i společnost Kyocera na ostrově Kyoto v Japonsku a ve Španělsku vyzdobil kanceláře letecké společnosti FUTURA, navrhl např. i kamenný stůl pro restauraci Neptun na ostrově Andros v Řecku. Dále se jeho díla vyskytují v mnoha osobních i veřejných sbírkách po celém světě.

Razítko originality nesmí chybět na žádném z Blažíčkových obrazů a kreseb od roku 1997

Své samostatné výstavy přestal počítat někde kolem devadesáté. V poslední době se v jeho tvorbě stále častěji objevuje motiv krajiny do jejíchž perspektiv a tajů ho již v dětství zasvětil mistr Jan Zrzavý. Je pravidelným dárcem na účet Konto bariéry, Nadace Charty 77 a dalších. Jeho momentální expozice a nadcházející, stejně jako již proběhlé vernisáže můžete sledovat v sekci “Expozice etc”.

Jako jeden z mála výtvarníků nepodléhá Blažíček módním vlivům a nemaluje pro pouhý efekt. Kritika se často vyjadřuje v tom smyslu, že jeho díla rozhodně nevznikají kvůli penězům. Čiší z nich přímo hmatatelná absorbace tvorby celým jeho myšlením, pro které nic jiného než dané téma neexistuje. Jiní zase, a k těm se přikláním i já, vidí v tvorbě Františka Blažíčka spoustu drobných nuancí a pikantních příchutí, které ovšem neodvádí pozornost od daného, již takto rozvinutého příběhu.

Je skutečnou radostí a pohlazením pro duši prohlížet si obrazy a plastiky této svérázné výtvarné osobnosti. Doufám proto, že se jeho dílo stane postupně známé v celém světě, neboť jeho malby mají numinózní léčivou vlastnost, kterou lidstvo dnes – více než kdy jindy – potřebuje.

Vaše PhDr. Olga Krumlovská

Copyright © Dandelion by Pexeto